“Tone Raw – Jazzowy Debiut Fonograficzny” – imit.org,pl

Logo IMiT

Z przyjemnością informujemy o wydaniu debiutanckiego albumu CD zespołu Tone Raw. Wydanie albumu zostało zrealizowane w ramach pierwszej edycji programu IMIT “Jazzowy Debiut Fonograficzny” nakładem wytwórni SOS Music.

Tone Raw to zespół powstały w styczniu 2012 roku, stworzony przez młodych muzyków, studentów Akademii Muzycznych w Berlinie (Niemcy) i Odense (Dania). Fundamentem twórczości grupy jest klasyczny europejski jazz,  choć swobodnie nawiązuje ona do muzyki ludowej. Brzmienia krajów germańskich, skandynawskich i słowiańskich łączą się ze świeżością własnych kompozycji, tworząc unikatową mieszankę tradycji i nowoczesności. Żywiołowy saksofon Marka Konarskiego oraz liryzm i zmysł harmoniczny pianisty Sebastiana Zawadzkiego wspiera sekcja rytmiczna Thomasa Kolarczyka i Kuby Gudza, którzy grali ze sobą w wielu berlińskich zespołach. Twórcy Tone Raw byli juz niejednokrotnie nagradzani na konkursach i festiwalach jazzowych, zbierając laury na takich wydarzeniach, jak European Jazz Contest w Rzymie, Novum Jazz FestivalJazz Juniors w Krakowie, Tarnów Jazz Contest oraz na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Pomimo młodego wieku,  muzycy koncertowali niemalże na całym świecie (Polska, Dania, Niemcy, Szwecja, Belgia, Stany Zjednoczone, Rosja, Holandia, Włochy).

Debiutancka płyta, zatytułowana za nazwą zespołu Tone Raw, powstała dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Instytutu Muzyki i Tańca.  Nagrana została w Studiu Tokarnia w Nieporęcie w sierpniu 2012 roku. Realizację wydawnictwa poprzedziła trasa koncertowa w Polsce, w trakcie której młodzi muzycy kształtowali swoje brzmienie podczas występów, w trakcie swobodnych improwizacji na scenie. Entuzjazm i energia, płynąca ze świeżych doświadczeń zaowocowała materiałem, który składa się na album Tone Raw. Nowe kompozycje zespołu uzupełnione zostały utworem Svantetic Krzysztofa Komedy, w interpretacji Sebastiana Zawadzkiego.

“To, czym jest ta muzyka, uwarunkowane zostało poszukiwaniami prawdy o nas samych. Cała koncepcja powstała na odległej, duńskiej wyspie Fyn, w mieście Odense, gdzie w spontanicznym geście spotkaliśmy się i daliśmy upust naszej potrzebie tworzenia. Monotonia i surowość Danii udzieliła nam się do tego stopnia, że ten stan ducha przelaliśmy na muzykę. Jest ona pełna spokoju, równowagi, nie jest przerysowana, lecz jej burzliwy charakter niekiedy daje o sobie znać. Z naszego punktu widzenia, w prostocie tkwi największe piękno”. Tone Raw

Najbliższe koncerty zespołu:
9 stycznia 2013 – Od Nowa (Toruń)
10 stycznia 2013 – Blue Note (Poznań)
11 stycznia 2013 – Miejski Dom Kultury (Łomża)
12 stycznia 2013 – Scena Kotłownia (Ostrów Mazowiecka)
14 stycznia 2013 – Piec Art (Kraków)
18 stycznia 2013 – Jazz Club Pod Filarami (Gorzów Wlkp)

Tone Raw na portalu społecznościowym Facebook: Tone Raw
www.sosmusic.pl


Jazzowy Debiut Fonograficzny to program departamentu muzyki Instytutu Muzyki i Tańca. Polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej w formie płyty CD. Pierwsza edycja programu odbyła się w 2012 roku. Nabór wniosków do drugiej edycji programu został zakończony 30 listopada 2012 roku, a jego wyniki zostaną ogłoszone do 31 stycznia 2013 roku.

 

Autor; Instytut Muzyki I Tańca
http://imit.org.pl/news/818/57/Tone-Raw—Jazzowy-Debiut-Fonograficzny.html