Nowa, młoda, wykształcona fala polskiego jazzu wzbiera skutecznie torując sobie drogę do europejskich karier. To znakomite artystyczne laury Dominika Wanii, Macieja Obary, Artura Tuźnika, Piotra Scholza, Krzysztofa Lenczowskiego, Dawida Kostki, Adama Bałdycha, Kacpra Smolińskiego, Kuby Płużka oraz wielu innych, dla których jazzowa kreacja oraz improwizacją stały się bazą do budowanie własnych, często unikalnych, brzmień i projektów. Teraz albumem „Konarski & Folk(s)” do tej listy – wraz z towarzyszącymi saksofoniście muzykami – dopisuje się Marek Konarski, zdobywca nagrody Muzyka Roku 2015 duńskiej wyspy Fyn, zwycięzca konkursu na jazzowy debiut fonograficzny 2012 oraz Blue Note Poznań Competition 2016 i Tarnów Jazz Contest 2016; Absolwent Syddansk Musik Konservatorium w Danii i Sibelius Academy w Finlandii współpracujący z takimi sławami jazzu, jak Jerry Bergonzi, Anders Mogensen, Carl Winter, Johnny Aman, Richard Anderson, Tomasz Dąbrowski, Kenneth Dahl Knudsen, Tim Hagans.
Marek Konarski jest Gorzowianinem, związanym od 2006 roku z kultową Małą Akademią Jazzu (prowadzoną przez Boguława Dziekańskiego i gorzowski Jazz Club Pod Filarami), gdzie jest dzisiaj jej najmłodszym wykładowcą. W 2011 roku wyjeżdża na studia do Danii, by kształcić się na Syddansk Musik Konservatorium, współpracuje ze duńsko-szwedzką sekcją rytmiczną ( Carl Winter- fortepian, Johnny Aman – kontrabas, Anders Mogensen – perkusja) , z która często koncertuje w Europie. W 2012 roku wraz z autorskim zespołem Tone Raw zostaje laureatem konkursu na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyka i Tańca w Warszawie i nagrywa debiutancki album „Tone Raw” . Sesja zostaje doskonale oceniona przez krytyków a prestiżowym miesięcznik Jazz Forum przyzjanje albumowi cztery gwiazdki. Z kwartetem (Sebastian Zawadzki – fortepian, Thomas Kolarczyk – kontrabas, Kuba Gudz–perkusja) Marek Konarski zagrał kilkadziesiąt koncertów promujących debiutancki album oraz przedstawił swoją energetyczną muzykę na wielu ważnych estradach. Przełomową dla młodego artysty okazała nagroda Muzyka Roku 2015 przyznawana przez Duński Związek Muzyków Jazzowych. W tym samym roku do współpracy zaprosił go legendarny amerykański saksofonista Jerry Bergonzi, z którym zagrał doskonale przyjmowane koncerty w Polsce i Danii. W 2017 roku Marek Konarski podjął współpracę z amerykańskim trębaczem Tim’em Hagansem, z którym ( w 2018 roku) nagrał album “Eternal Forge”.
Do nowego projektu Marek Konarski zaprosił znakomitych, młodych muzyków: basistę Damiana Kostkę, pianistę Artura Tuźnika, perkusistę Kubę Gudza oraz – gościnnie śpiewającą – Annę Rybacką. I choć tytuł albumu „Konarski & Fol(s)” sugerowałby, że to lider-saksofonista jest muzykiem dominującym, to sesja ukazuje, jak bardzo subtelną i sugestywna może być twórcza relacja pomiędzy muzykami kwartetu. Ta standardowość jazzowego kwartetu sama w sobie wymusza określona powściągliwość w relacji do solisty-lidera. Ale w przypadku tego albumu, jest to li tylko zależność dyktowana jazzowymi fakturami oraz zasadami kompozycji. Ten kompozytorski kunszt Marka Konarskiego jest tutaj oczywistą prowokacją do skomplikowanych interpretacji oraz niezwykle ciekawych improwizacji. Ale jest także elementem, który w niezwykle subtelny sposób wyzwala emocje i nastroje dla innych instrumentów. Jego ciepły, saksofonowy ton buduje ciekawe brzmienie, nasycone zarówno stylistyką nowoczesnego be-bopu, jak i skandynawską melancholią i słowiańskim folkloryzmem. Muzyka kwartetu wymyka się konwencjonalnym pomysłom i stabilizuje koloryt całego albumu wokół ciekawej, perfekcyjnie zagranej i zrealizowanej sesji.
Autor: Dionizy Piątkowski
jazz.pl/marek-konarski-konarski-folks-mk-records/