Jerry Bergonzi Pod Filarami a z Nim Nasz Konarski – gorzow.wyborcza.pl

Logo Gazeta Wyborcza

W piątek wyjątkowy koncert w Jazz Clubie Pod Filarami. Na dwa saksofony. Wystąpi Jerry Bergonzi z kwintetem. A w składzie zespołu pochodzący z Gorzowa Marek Konarski.

Jerry Bergonzi, amerykański jazzowy saksofonista tenorowy, kompozytor i pedagog – rocznik 1947 – pochodzi z Bostonu. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na klarnecie, a w wieku dwunastu lat na saksofonie. Grał z zespołem The Stardusters, brał udział w cotygodniowych sesjach zespołu studenckiego w Berklee College of Music i był członkiem zespołu młodzieżowego Johna LaPorty. W 1971 uzyskał licencjat z Edukacji Muzycznej University of Massachusetts w Lowell.

W 1972 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Joe Lovano, Pat LaBarbera, Dave Liebman, John Scofield, Michael Brecker, Bob Berg, Tom Harrell, Steve Grossman i Victor Lewis. Uznanie zyskał grając gościnnie w zespołach Dave’a Brubecka w latach 1970 (Two Generations of Brubeck). W latach 1979-1982 został stałym członkiem Dave Brubeck Quartet. W latach 1973-1981 nagrał z Davem Brubeckiem dziewięć albumów.

Bergonzi wykłada w New England Conservatory of Music w Bostonie. Jest autorem Inside Improvisation, wielotomowego wydawnictwa instruktażowego, z płytami CD i filmami oraz kolejnych książek nt. improwizacji wydawanych przez Advance Music. Jest także autorem książki/CD Sound Advice, opublikowanej przez Jamey Aebersold Jazz. Bergonzi jest również profesjonalnym pianistą i gitarzystą basowym. Pod Filarami zagra ze swoim kwintetemj, w którego składzie będzie Marek Konarski.

Gorzowski saksofonista, wychowanek Małej Akademii Jazzu, studiował w Danii. Otrzymał prestiżowy tytuł Muzyka Roku 2015 przyznawany przez duńską federację jazzową wyspy Fyn. Razem z saksofonistami zagrają również Carl Winther (p, Dania), Johnny Aman (db, Finlandia) i Anders Mogensen (dr, Dania)

 

AUTOR: Daniel Adamski
http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/7,36844,21537781,jerry-bergonzi-pod-filarami-a-z-nim-nasz-konarski.html